Прихильники

МОЇ ВЛАСНІ ПЕДАГОГІЧНІ РОЗРОБКИ

До Вашої уваги 

мої  ососисті творчі  розробки 


Презентація «М.Твен Пригоди Тома Соєра»

 

Презентація «Е.Сетон-Томпсон Лобо » 

 

Презентація «О.Генрі Останній листок» 

 

Презентація «Оноре де Бальзак Гобсек»

 

Презентація «Л.Керролл Аліса у Дивокраї» 

 

Презентація «А.К. Дойл Пістрява стрічка» 

 

 

 

                                             Урок зарубіжної літератури у 7 класі

 Тема.  Джон Бойн (народ. 1971). «Хлопчик у смугастій піжамі». Зображення Другої світової війни крізь долі дітей і дорослих. Теми нацизму та Голокосту в повісті

Мета: формування предметних компетентностей: дати учням поняття про життя і творчість ірландського письменника Джона Бойна; розпочати вивчення повісті «Хлопчик у смугастій піжамі», розвивати навички аналізу художнього тексту, характеристики персонажів, навички виразного читання, коментування, висловлення власних вражень та думок, розвивати навички роботи з цитатним матеріалом; ключові — спілкування державною мовою (уміння висловлювати думки, почуття, погляди), уміння вчитися впродовж життя (уміння постійно поповнювати словниковий запас; користуватися різними джерелами довідкової інформації); виховна: сприяти формуванню особистого ставлення до проблем, порушених у творі.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Основні терміни та поняття: світогляд, нацизм, гетто,  Голокост, геноцид.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 Обладнання: портрет письменника, тексти твору, буктрейлер до твору Д.Бойна «Хлопчик у смугастій піжамі», відео – зустріч сера Ніколаса Уїнтона з дітьми, яких він урятував від смерті (669 дітей) 

                                                  

                                                                              Хід уроку

       Усе це сталося дуже давно й ніщо подібне більше не станеться. Не в наші дні й не в нашу історичну добу.

Дж. Бойн

І. Організаційний момент.                                                                                                                                                   

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів                                                                                                                                    

1. Бліцопитування.

♦ Що ви чули про сера Ніколаса Уїнтона? Хто він? (Друга світова війна – це не тільки страшні злочини і масові вбивства, це ще й час справжніх героїв, які, ризикуючи своїм життям, здійснювали сміливі і благородні вчинки. Одним з таких лицарів є до певного часу нікому не відомий британський підданий – сер Ніколас Вінтон. Коли жах нацизму і драматизм війни ще тільки набував свої зловісні контури, цей чоловік здійснив операцію з вивезення дітей із захопленої фашистами Чехословаччині в Англію. Організувавши цю евакуацію, Ніколас Уїнтон в 1939 році врятував 669 єврейських дітей. Завдяки своїм рішучим діям він вирвав їх з лап нацизму, тим самим позбавивши від приготовленої їм страшної долі – смерть у концтаборах від голоду і тортур).

♦ А що таке «нацизм» - розумієте? (Націона́л-соціалі́зм, скорочено нацизмтоталітарна імперська політична ідеологія, яка була політичною доктриною керівництва Німеччини та правлячої Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, а також у деяких інших країнах. Базується на міфах про історичну велич своєї нації, її належність до "вищої раси", що, на думку ідеологів нацизму, дає їй право на розширення так званого "життевого простору", захоплюючи території інших держав та проводячи на них політику геноциду).

Геноци́д (від грец. γένος — рід, плем'я та лат. caedo — вбиваю) — цілеспрямовані дії з метою повного або часткового знищення груп населення чи народів за національними, етнічними, расовими, корисливими або релігійними мотивами.  

Голокост систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих. (Друга світова – євреї, роми, масони, інваліди, нетрадиційна орієнтація)

Ґе́тто (італ. Ghetto) – частина міста, виокремлена для проживання євреїв; далі створення концентраційних таборів.                                                                                                                                                                                            

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності                                                                                                                           

1. Слово учителя. — Чи потрібно пам’ятати своє минуле? Навіщо? (Коментарі учнів) Чи є майбутнє у нації, яка своє минуле забуває, відрікається від історії свого народу? Звичайно, ні. Адже, знання історії є своєрідним містком, що поєднає різні покоління. В історії є події, які залишили глибокий слід у пам’яті людей. До таких подій слід віднести Другу світову війну.  На сьогоднішньому уроці будемо говорити саме проце.                                                                                                                                                                   

 

IV. Оголошення теми й мети уроку

V.Сприйняття  та засвоєння навчального матеріалу                                                                                                                  

1. Презентація письменника. Джон Бойн (англ. John Boyne; нар. 30 травня 1971) ірландський письменник, лауреат численних літературних премій. Автор десяти романів для дорослих і п'яти романів для дітей, а також двох збірок оповідань. Його книги перекладені більше ніж 51-ю мовою. Один із найвідоміших романів Бойна — «Хлопчик у смугастій піжамі», що був екранізований 2008 року.

Біографія. Джон Бойн народився в Дубліні, Ірландія, 1971 року. Вивчав англійську літературу в Триніті Коледжі, (Дубліні) та письменницьку майстерність в Університеті Східної Англії (Норвіч), де став володарем премії Кертіса Брауна (премія, якою нагороджують за найкращий студентський твір у прозі). Вчився письменницької майстерності у Малкольма Бредбері. Певний час працював у книгарні «Waterstone's» в Дубліні. Перше оповідання Бойна — «Entertainments Jar» («Фляга розваг») — було надруковане в Sunday Tribune і 1993 року потрапило до шорт-листа Hennessy Literary Award в Ірландії. Всього Бойн видав близько 70 оповідань. У 2015 році був головою журі канадської літературної премії Scotiabank Giller Prize. Є постійним книжковим оглядачем для The Irish Times. Живе в Дубліні.

Творчість. Один із найвідоміших творів автора — «Хлопчик у смугастій піжамі», що зачіпає тему Голокосту. Бойн написав роман за 60 годин і закінчив його 30 квітня 2004 року, у день смерті Адольфа Гітлера, який не з'являється в книзі, але незримо присутній там. Роман отримав дві премії Irish Book Awards, премію Bisto Book of the Year і був призером декількох міжнародних нагород. Крім того, роман 80 тижнів очолював список бестселерів Ірландії та New York Times Bestseller List і лідирував у 2007-му і 2008-му роках за продажами в Іспанії. У світі продано понад 9 мільйонів примірників книги.  Нагороди, які отримав цей письменник: Ірландська книжкова премія  Фіналіст British Book Awards  Нагорода Readers' Choice Awards 2007 Книга року Bisto Премія Кертіса Брауна Літературна премія «Зали слави» Хенесі 2012 Дитяча книга року Народний вибір книги року Оповідання року Премія миру Густава Гайнемана (Німеччина) Почесний доктор літератури Університету Східної Англії 2015 Усі ці нагороди є результатом його особливого підходу до певних чутливих питань, таких як війна і Голокост. У романах для дорослих ми маємо: «Злодій часу» (2000) «Будинок спеціального призначення» (2009), «Пацифіст» (2011), «Сліди тиші» (2014), «Таємниця Голін Холу» (2013). А з романів для молоді можна назвати: «Хлопчик у смугастій піжамі» (2006). «У серці лісу» (2010), «Неймовірна справа Барнабі Брокета» (2012), «Залишайся в траншеї, а потім бігай (2013), «Хлопчик на вершині гори» (2015), «Мого брата звуть Джессіка» (2019).                                    

2. Слово вчителя. Попереднє сприйняття твору.

— Коли ви почули назву твору «Хлопчик у смугастій піжамі», що ви вирішили стосовно теми? Про що він? ( На перший погляд, назва книжки не викликає особливих емоцій. Вона навіть асоціюється з чимось теплим, по-справжньому милим і дитячим, однак тільки доти, доки не замислюєшся над тим, що означає слово «смугаста». Саме воно поступово відсилає читача до історії дев'ятирічного хлопчика.)

3. Перегляд  відео – зустрічі сера Ніколаса Уїнтона з дітьми, яких він урятував від смерті відео  https://www.youtube.com/watch?v=ni01WBLT2is

4. Перегляд буктрейлера до твору Д. Бойна «Хлопчик у смугастій піжамі» https://www.youtube.com/watch?v=wfAutMafC2I

5. Робота з текстом. Які основні подіїї відбулися?

♦ Глава 1. (Одного дня Бруно, повернувшись зі школи, дізнається, що їхня родина  переїздить із Берліну до місця роботи батька; хлопчик не знав, ким працює його батько; з Карлом, Даніелем і Мартіном доведеться  попрощатися; будинок був п’ятиповерховим з чудовими перилами; бабуся і дідусь залишаються)

  Глава 2. (Будинок у Берліні знаходиться на тихій вулиці, навколо магазинчики і овочеві та фруктові лотки, кав’ярні, а на новому місці – загублений світ; з хлопчиком вчинило підло, нечесно, він страждає та мріє поїхати звідси; шукає однодумців, можливо це покоївка  Марія; зустріч з військовим від зовнішності якого повіяло холодом; погляд у вікно з надією побачити Берлін)

♦ Глава 3. (Сестра Гретель – безнадійний випадок-  на три роки старша Бруно, привезла  ляльок, завжди знущалась над 9-річним братом; зійшлись на спільній думці, що це місце – Аж – Вись – моторошне; стали навіть спілкуватися; Бруно повів  Гретель до вікна )

  Глава 4. (Побачили дерев’яні сараї великі будівлі з пічними трубами і багато людей різного віку, однієї статі; вважали це сільським поселенням, але без тварин; що там робили всі ці люди – дорослі і діти -та солдати, можливо якась репетиція; чомусь усі зодягнені у смугасту піжаму; Гретель не гралась би з цими неохайними дітьми) 

♦ Глава 5.(Не потрібно було влаштовувати обід на честь Фурора вважала мама; Бруно горить бажанням поговорити про від’їзд з батьком; згадки про залізну дорогу, вагон, у якому їхала родина; вхід до кабінету заборонено цілодобово і зарубай це  собі на носі та як Бруно знехтував цією забороною; відбулась бесіда з порушенням деяких правил (хлопчик кричав на батька) і порадою, що йому скоро тут сподобається, під час якої почув, що поряд з ними за колючою проволкою живуть не люди у звичайному розумінні.)                                                                                                                                                                       

VI.  Закріплення знань, умінь та навичок 1. Прийом «Перевтілення».

Змалювати життя в новому будинку від імені дітей  Бруно та Гретель.

VII. Підсумки  уроку. Рефлексія

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення - Тема війни для мене.. - Хлопчик Бруно після першого знайомства здається мені..  - Думаю, що повість носить назву «Хлопчик у смугастій піжамі» тому, що …                                                                                                                                        

2. Робота з епіграфом: «Усе це сталося дуже давно й ніщо подібне більше не станеться. Не в наші дні й не в нашу історичну добу».

♦ Чому те, про що так хочеться забути, постійно про себе нагадує? (Коментарі учнів)                                                                                                                                                         

VІІI. Домашнє завдання                                                                                                                                                                                                   1. Для всіх. Прочитати 6-13 глави повісті Бойна «Хлопчик у смугастій піжамі», переказувати цікаві епізоди.

2. Для бажаючих. 1. Створити печворк за сюжетом прочитаних вами глав твору. 2. Намалювати ілюстрації до цих епізодів.     
 
 
 
    Урок зарубіжної  літератури у 5 класі

Тема.   Дж. Р. Кіплінг «Мауглі». Основні персонажі казки та їх характеристика.

Мета: вчити учнів характеризувати персонажів літературного твору, використовуючи цитатний матеріал; розкрити ідейно-тематичну сутність повісті-казки про Мауглі; розвивати аналітичні здібності, уміння виразно читати і переказувати художній текст; виховувати спостережливість, уважність, кращі людські якості.

ТИП УРОКУ: урок вивчення художніх образів.

ОБЛАДНАННЯ: чарівна скринька, картки для «Руханки», смайлики.

ФОРМИ І МЕТОДИ РОБОТИ: робота в парах, групах, бесіда, мікрофон, «мозаїка»,  сенкан, точка зору, міні-дискусія, асоціативний кущ, діаграма Вена, інсценізація, «Руханка».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1.     Розгадування кросворда  «Книга Джунглів»

1.     Як звали матір-вовчицю? (Ракша)

2.     Як називали звірі вогонь? (Червона квітка)

3.     Що виймав з лап вовків Мауглі? (Колючки)

4.     Назва річки,  біля якої жили герої казки? (Вайнчунга)

5.     Як звали ватажка зграї? (Акела)

6.     Які звірі не дотримувалися Закону джунглів? (Бандарлоги)

7.     Яке імя дала мати-вовчиця хлопчику? (Жабеня)

8.     Що принесла як викуп за Мауглі Багіра? ( Буйвол)

9.     Як називали Шер-Хана? (Лангрі)

10. Хто був учителем Мауглі? (Балу)

11. Біля яких гір відбуваються події казки? (Сіонійські)

   

     2. Літературний диктант «Впізнай героя»

Учням пропонується визначити про кого з героїв казки «Мауглі» йдеться мова.

·        Чорна, мов смола, і страшна, мов пекло. (Багіра)

·        Для такої нікчемної особи, як я, всяка обгризена кістка – вже справжній бенкет. (Табакі)

·        Рев тигра, мов грім заповнив усю печеру. (Шер-Хан)

·        Очі в неї спалахнули, мов дві зелені зірки в пітьмі. Вона сміливо
глянула в розлючені очі Шер-Хана. (Мати Вовчиця)

·        Він мав право блукати скрізь, де йому заманеться, бо їв лише горіхи, коріння та мед. (Балу)

·        Чорна тінь упала посеред кола. (Багіра)

·        Самотній Вовк, очевидно, стрибнув, але схибив. (Акела)

·        Він дочекався, коли його діти навчились бігати, і тоді в ні Племінних зборів повів їх на Скелю Ради. (Батько Вовк)

 

 

     3. Індивідуальне завдання за малюнками. Переказ  зображеного епізоду.

                  


ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

Ось уже протягом декількох уроків ми працюємо з повістю-казкою Дж. Р. Кіплінга «Мауглі», де досить тонко переплітаються реальність з вигадкою. Звірі, що говорять, думають, сперечаються, страждають, чинять добро і зло – це, звичайно, вигадки.

       Але правдою залишається те, що автор недаремно змальовує саме такі образи, які вчать нас добру, справедливості, вірності, а також непримиренності до жорстокості, підлабузництва.

        Отож, сьогодні ми з вами ще раз згадаємо основних персонажів казки «Мауглі» та спробуємо дати їм характеристику.

Виходячи з теми уроку, прошу висловити свої очікування від уроку.

          ІV. Цілепокладання і цілевизначення.

          Момент «Очікування»

          Методом «Мікрофон» діти пояснюють, чого сподіваються від уроку.

          V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

          1. «Чарівна скринька»

          Витягуючи з «Чарівної скриньки» імена героїв, розмістити по колонках.      Пояснити свій вибір.

 

Позитивні герої (+)

Негативні герої (-)

 

 

          Імена на картках: Мауглі, Шер-Хан, Акела, Табакі, Ракша, Батько Вовк,     Багіра, Балу.

         

          2. Робота в парах  «Обличчя до обличчя»

               Скласти «анкету» головного героя казки Р.Кіплінга Мауглі.

Ім’я

Мауглі

Батьки

Вовки

Місце проживання

Джунглі

Заняття

Полювання, тренування, милування природою

Друзі

Багіра, Балу, Акела

Вороги

Шер-Хан, Табакі

Фізичний стан

Сильний, здоровий, витривалий

Моральні якості

Сміливий, чесний, вірний, добрий

-      Спираючись на складену анкету та використовуючи цитати з тексту, спробуйте охарактеризувати образ Мауглі.

 

3.  Міні-дискусія.

-      Що в образі Мауглі від тварини, а що від людини?

6. «Ми- актори»

Інсценізація заздалегідь підготовленими учнями епізоду про появу Табакі в печері Батька Вовка (розділ «Брати Мауглі» с.132-133 за підручником Волощук Є.В.)

 

7. Бесіда.

·         Спираючись на побачене, визначте, які риси характеру втілено в образі Табакі?

·         Чи дотримувався він законів, за якими жили інші звірі?

·         Чому навіть звірі не поважали Табакі?

 

8. Робота в групах.

           Скласти сенкани:

           І група – образ Багіри;

           ІІ група – образ Балу;

           ІІІ група – образ Акели.

 

           VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1.     Бесіда.

-      Як ви ставитесь до персонажів казки?

-      Чим ви можете обґрунтувати своє ставлення?

-      Чим світ тварин схожий на світ людей?

-      Які людські риси автор хотів схвалити, а які - засудити?

 

2. Вправа «Руханка»

     Учні отримують картки, на одних імена персонажів, на інших – риси характеру,     притаманні їм. Завдання: знайти пару.

                                    Батько Вовк                        Підлесливість                                 

                                    Мати Вовчиця                    зажерливість

                                     Табакі                                 мудрість

                                     Шер-Хан                            законослухняний

                                     Акела                                  сміливість

                                     Багіра                                  незалежність

                                     Балу                                    добро

                                     Мауглі                                розум

   Висновок. Отже,кожному з персонажів  притаманна  певна риса людського характеру, а Джунглі дуже нам нагадують людське суспільство.  У  світі тварин також є дружба і ворожнеча. Усі підпорядковані певним законам.

 

 

     VІІ. Підсумок уроку.

1.      Бесіда

·        Чи всі поставлені завдання вирішено?

·        Чи вдалося вам досягти поставлених цілей?

·        - Що на уроці спололася найбільше?

·        - Що викликало найбільші труднощі?

 

     2. Самооцінювання

  Оцініть свою роботу та роботу товариша (у кожного на парті – смайлики)

ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО

ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ

ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО

МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ

 

·        А ми сьогодні були якими?

М – мудрими

А – активними

У – уважними

Г – грамотними

Л – люблячими

І – ініціативними.


VІІІ. Домашнє завдання з коментуванням.

1.     Знайти та виписати у зошит головні Закони Джунглів.

2.      Скласти карту улюбленого персонажа.

Вписати імя обраного персонажа у відповідну комірку. Далі написати характеристики цього персонажа у колах, а у прямокутниках навести докази за текстом повісті-казки, що підтверджують ці характеристики.

  

 

 

Позакласний  захід  із  зарубіжної  літератури  для  учнів  8-х класів  «Конкурс  знавців  літератури»

Мета:                підсумувати вивчене учнями протягом 7-8 класів, навчити дітей грати в команді, уміти вчасно реагувати на прочитане завдання, дотримуватися хронометражу часу, виховувати любов до читання, почуття поваги до членів команди.

Обладнання:   вислови відомих людей про літературу, картки із              завданнями.

Тип уроку:       позакласний захід - вікторина

 

Слово вчителя.

Література – вічне джерело, і те б, кути б мене не завело,

Не занесло у справах чи турботі, я п’ять хвилин знайду і на роботі,

Щоб доторкнутися до ясної зорі, щоб побувати в череві морів.

Почути пісню, співану вночі, та відшукати від душі ключі.

Хай поведуть мене у дивовижний світ Ясон чи  діти капітана Гранта.

І хай з далекої планети шле привіт Маленький принц чи сивий дід наш Санта.

Хай мрії справджує мале дівча Ассоль,

Бажання здійснює лиш посох, а не палка,

І щоб ніколи духи злі чи троль не розбивали наше дзеркало на скалки.

Цікава, весела, багата, до дітей приходить, як свято.

У барвах зими, а чи літа даруєш бажаючим квіти,

Тепло, насолоду, читання. Ти здійснюєш мрії й бажання.

Близька і далека, цікава натура - це

Наша ЛІТЕРАТУРА (всі учасники разом)

 

Вітаємо гостей і учасників конкурсу «Літературний калейдоскоп», у якому приймають участь учні 8-х класів.

 

Кожна  із  команд  мріє  про  те, щоб  перемога  дісталася  саме їм. Великий  італієць  Леонардо  да  Вінчі  стверджував, що  «щастя  дістається  тому, хто  багато  працює». Та  бути  працелюбом  замало, треба  ще  вміти  боротися  за  свою  перемогу. Ну  що ж, бажаємо успіху командам! Почнімо.

Допомагатиме визначити команду-переможця журі.

Для конкурсу учасникам буде запропоновано 8 завдань, різних рівнів складності.

 1 конкурс  «Візитка команди» (Назва команди, девіз, емблема)  Учасники представляють свою команду (3 бали).

 

 2       конкурс «Розминка».  (правильна відповідь – 1 бал)

Кожній команді по черзі пропонується   по 10 запитань. Відповідь повинна прозвучати миттєво. Якщо команда не дає відповіді на поставлене питання, у команди-суперника є шанс відповісти.

1.    Як звали слугу Робінзона Крузо?  (П’ятниця)

2.    Де жили  грецькі боги?  (Олімп)

3.    Назвіть царство, де найчастіше відбуваються події казки (В тридев’ятому царстві)

4.    Що означає слово «античний»? (Давній)

5.    Частина байки, в якій міститься повчання (Мораль)

6.    Тварина, яка змінює свій колір в залежності від обставин (Хамелеон)

7.    Хто із письменників став зачинателем історичного роману? (Вальтер Скотт)

8.    Скільки подвигів здійснив Геракл?  (12)

9.     Засновник жанру байки (Езоп)

10.           В якій казці описані всі пори року, що змінювали дуже швидко одна одну?  («12 місяців»)

11.           Хто із письменників став відомим у детективній літературі? (Едгар По, Конан Дойл)

12.           Хто такі трубадури? (Мандрівні поети і музиканти)

13.            Назвіть двох відомих китайський поетів (Лі Бо і Ду Фу)

14.           Скільки рядків має сонет? (14)

15.           Яку назву мають поезії Омара Хайяма? (Рубаї)

16.           Ім’я давньогрецької богині краси і кохання (Афродіта)

17.           Хто з середньовічних поетів Сходу мав енциклопедичні знання з різних галузей? (Омар Хайям.)

18.           Основою образності музики є звук, хореографії – рух, а літератури? (Слово)

19.            Ім’я лицаря, якого позбавили спадку (Айвенго)

20.            Кого вважають основоположником європейської літератури? (Гомера)

 

3       конкурс «Сім ключових слів - твір» (правильна відповідь – 1 бал)

(назвати твір за вказаними предметами)

 

1. Дзеркальце, троянда, олень, ворон, розбійники, карета, сльози. (Андерсен «Снігова королева»)

2. Піч, веретено, перина, колодязь, яблука, брама, півень. (Брати Грімм «Пані Метелиця»)

3. Сопілка, професор, корзина, білка, собаки, зима, вогнище. (Самуїл Маршак «Дванадцять місяців»)

4. Черевичок, миші, годинник, хрещена мати, попіл, бал. (Ш. Перро «Попелюшка»)

5. Паркан, бородавки, печера, скарби, цвинтар, школа, кліщ. ( Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра»)

6. Індичка, племінник, дитинство, контора, дух, цвинтар, свято. (Ч. Діккенс «Різдвяна пісня у прозі»)

7. Гнів, помста, щит, герой, воїн, друг, кінь (Гомер «Іліада»)

8. Шхуна, море, юнга, підліток, кит, раб, компас ( Ж. Верн «П’ятнадцятирічний капітан»)

9. Афродіта, Зевс, владарка, богиня, благання, зграя, Сапфо (Сапфо «Барвношатна владарко, Афродіто…»)

10. Печінка, камінь, страждання, вогонь, кара, Океаніди, гнів (Есхіл «Прометей закутий»)

 

4       конкурс «Впізнай героя» (правильна відповідь – 1 бал)

(Назвати ім’я героя, який  захований в уривках. Завдання дається кожній команді. 

1 команда

-         «..хіба вони вміють любити? Треба вміти любити, а цього вони й не можуть” (Лонгрен, батько Ассоль «Пурпурові вітрила»)

 

-          «Мав благородне, велике серце, він перший зглянувся на людей, навчив їх будувати світлі житла, плавати на човнах, напинати вітрила»   (Прометей)

 

 

-         «Він не любив Різдво, був справжній жмикрут: він умів міцно схопити людину, як кліщами, придушити, скрутити, згребти. Це був старий грішник – заздрий, жадний, твердий і гострий, як кремінь» (Скрудж «Різдвяна пісня в прозі»)

 

 « він міг приймати рішення і доводити до кінця свої задуми. Його вигляд, жвавий і серйозний водночас, привертав до себе увагу. На відміну від своїх ровесників… був скупий на слова та жести. Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислюються над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку «стати людиною». (Дік Сенд «П’ятнадцятирічний капітан»)

 

2 команда

-         «Син Зевса і смертної жінки. Високий, могутній, м’язистий. Одягнений у левову шкіру і озброєний величезною палкою».

(Геракл)

 

-         «Тільки один чоловік на борту не був американець за походженням. Він був у Португалії, але добре знав англійську мову. На шхуні він виконував скромну роботу кока». (Негору «П’ятнадцятирічний капітан»)

 

-          “...Тридцять літ він на печі лежав, не міг ходити, нічого не міг робити...”. А три дідусі змінили його життя. І став він здоровим і сильним богатирем.  (Ілля Муромець «Билина про Іллю Муромця та Солов’я-розбійника»)

 

-         Цьому підліткові добровільно підкорялися дорослі (Дік Сенд «П’ятнадцятирічний капітан»)

 

5       конкурс «Заплутаний лист» (правильна відповідь – 6 балів)

 

(команди повинні виправити помилки у тексті)

На небі правив Зевс. Високо-високо, на захмареній вершині Світової Гори Олімп, стояв його трон. Непокірних він карав блискавками й громом, тому його звали ще Блискавицею. Дружиною Зевса була Афіна, покровителька шлюбу та сім’ї.

На морях правив Зевсів брат Аїд. На водних просторах все відбувалося з його волі. Давні греки, живучи біля моря, дуже шанували Аїда.

Глибоко під землею панував Зевсів брат Гермес. У його підземне царство потрапляли тіні померлих. Вхід у підземне царство охороняв страшний немейський лев. Жила на Олімпі й богиня мудрості та переможної справедливої війни – Гера.

Улюбленцем олімпійців був Посейдон – бог торгівлі й покровитель купців. Він був ще й посланцем богів, передавав їхні накази в найвіддаленіші кінці землі.

(На небі правив Зевс. Високо-високо, на захмареній вершині Світової Гори Олімп, стояв його трон. Непокірних він карав блискавками й громом, тому його звали ще Блискавицею. Дружиною Зевса була Гера, покровителька шлюбу та сім’ї.

На морях правив Зевсів брат Посейдон. На водних просторах все відбувалося з його волі. Давні греки, живучи біля моря, дуже шанували Аїда.

Глибоко під землею панував Зевсів брат Аїд. У його підземне царство потрапляли тіні померлих. Вхід у підземне царство охороняв триголовий пес Кербер. Жила на Олімпі й богиня мудрості та переможної справедливої війни – Афіна.

Улюбленцем олімпійців був Гермес – бог торгівлі й покровитель купців. Він був ще й посланцем богів, передавав їхні накази в найвіддаленіші кінці землі.)

 

     Поки учасники змагань обдумують свої відповіді,  вболівальникам пропонується відгадати загадки.

 

1.    Назвіть казковий персонаж, який лізе геть із шкіри (Царівна-жаба)

2.    Назвіть робоче місце кота вченого (Дуб)

3.    В якій казці розповідається про труднощі, пов’язані із доставкою свіжої випічки в дім («Червона шапочка»)

4.    Назвіть ім’я казкового героя, який дуже довго жив, був невмирущим (Кощей)

5.    Ким приходиться казковій Попелюшці добра  чарівниця? (Хрещеною)

6.    Назвіть російську народну казку, в якій було  три замахи на вбивство і одне вбивство («Колобок»)

7.    Яку книгу найбільше читають і найбільше видають («Біблія»)

8.    В якій казці свійський птах виправив помилку  домашнього гризуна і збагатив господарів. («Курочка Ряба»)

9.    Ім’я Мауглі в перекладі на українську мову (Жабеня)

     Країна, в якій знаходився палац Снігової королеви (Фінляндія)

 

6       конкурс  «Установіть відповідність» (правильна відповідь – 1 бал)

 

(поєднати імена з прізвищами письменників)

1. Жуль                                Сент-Екзюпері

2. Джек                                 Чехов

3. Чарльз                               Скотт

4. Антуан                              Верн

5. Фрідріх                              Гоголь

6. Роберт                               Лондон

7. Вальтер                             Конан Дойль

8. Антон                                Стівенсон           

9. Микола                            Діккенс

10. Артур                              Шиллер

 

(Жуль Верн, Джек Лондон, Чарльз Діккенс, Антуан де Сент-Екзюпері, Фрідріх Шиллер, Роберт Стівенсон, Вальтер Скотт, Антон Чехов, Микола Гоголь, Артур Конан Дойль).

 

     Поки учасники змагань обдумують свої відповіді,  вболівальникам пропонується відгадати загадки.

 

1.    Назвіть транспорт Баби Яги (ступа)

2.    Назвіть героїню, яка жила в середині квітки (Дюймовочка)

3.    Герой, який мав тільки одну ногу, але був непохитним солдатом (Олов’яний солдатик)

4.    Що приніс людям Прометей і в чому? (вогонь в очеретині)

5.    Яке було вразливе місце у Ахіллеса? (п’ята)

6.    Ім’я красуні, із-за якої розпочалася Троянська війна. (Єлена)

7.    Хто наздоганяючи Білого Кролика, опинився у незвичайній країні? (Аліса)

8.    Хто керував кораблем «Секрет»? (Артур Грей «Пурпурові вітрила»)

9.    На чиєму щиті написано «Лицар позбавлений спадку»? (Айвенго)

Життя і творчість якого письменника досліджується ще й сьогодні? (Гомера)

 

7 конкурс «Літературні терміни» (правильна відповідь – 1 бал)

 

Три учасники команд по черзі витягують картки із вказаними термінами і дають їм визначення.

 

1.    Алегорія – спосіб художнього зображення одного явища, предмета чи істоти через інше.

 

2.    Мораль (повчальний висновок у байці)

 

3.    Антитеза (різке протиставлення якоїсь істотної ознаки чи властивості характеру, події предмета)

 

4.     Гіпербола (художнє перебільшення)

5.    Комедія (драматичний твір, у якому висміюються вади і вчинки героїв, ситуації у які вони потрапляють, негативні явища суспільного життя)

6.    Трагедія – драматичний твір, у якому розгортаються події з гострим конфліктом і найчастіше має трагічний фінал.

 

8       конкурс  «Акторський» (оцінюється у 3 бали)

(Командам було домашнє завдання, підготувати уривок із вивченого твору та виразне читання улюбленої поезії. Журі оцінюють виступ команди, суперники відгадують до якого твору сценка)

(поки журі підбивають бали, учасники команд (за бажанням) ще читають поезії напам’ять )

 

Підведення підсумків конкурсу.

Слово журі. Визначення переможців. Нагородження.

 

Додаток.

Назва команди

1 конкурс

2 конкурс

3 конкурс

4 конкурс

5 конкурс

6 конкурс

7 конкурс

8 конкурс

Всього балів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Конкурс «Сім ключових слів - твір» (правильна відповідь – 1 бал)

(назвати твір за вказаними предметами)

____________________________________________________________

 

1.    Дзеркальце, троянда, олень, ворон, розбійники, карета, сльози.

___________________________________________

 

2.    Піч, веретено, перина, колодязь, яблука, брама, півень.

_______________________________________________

 

3.    Сопілка, професор, корзина, білка, собаки, зима, вогнище.

4.    Черевичок, миші, годинник, хрещена мати, попіл, бал.

_______________________________________________

5.    Паркан, бородавки, печера, скарби, цвинтар, школа, кліщ.

_______________________________________________

6.    Індичка, племінник, дитинство, контора, дух, цвинтар, свято.

_______________________________________________

7.    Гнів, помста, щит, герой, воїн, друг, кінь

_______________________________________________

8.    Шхуна, море, юнга, підліток, кит, раб, компас

_______________________________________________

9.    Афродіта, Зевс, владарка, богиня, благання, зграя, Сапфо

_______________________________________________

Печінка, камінь, страждання, вогонь, кара, Океаніди, гнів

_______________________________________________

 

 

Конкурс «Впізнай героя» (правильна відповідь – 1 бал)

(Назвати ім’я героя, який  захований в уривках. Завдання дається кожній команді. 

1 команда

-         «..хіба вони вміють любити? Треба вміти любити, а цього вони й не можуть”

______________________________________________

-          «Мав благородне, велике серце, він перший зглянувся на людей, навчив їх будувати світлі житла, плавати на човнах, напинати вітрила»  

_______________________________________________

 

-         «Він не любив Різдво, був справжній жмикрут: він умів міцно схопити людину, як кліщами, придушити, скрутити, згребти. Це був старий грішник – заздрий, жадний, твердий і гострий, як кремінь»

_____________________________________________

 « він міг приймати рішення і доводити до кінця свої задуми. Його вигляд, жвавий і серйозний водночас, привертав до себе увагу. На відміну від своїх ровесників… був скупий на слова та жести. Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислюються над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку «стати людиною».

__________________________________________________________


Конкурс «Впізнай героя» (правильна відповідь – 1 бал)

(Назвати ім’я героя, який  захований в уривках. Завдання дається кожній команді. 

 

2 команда

-         «Син Зевса і смертної жінки. Високий, могутній, м’язистий. Одягнений у левову шкіру і озброєний величезною палкою».

_____________________________________________

-         «Тільки один чоловік на борту не був американець за походженням. Він був у Португалії, але добре знав англійську мову. На шхуні він виконував скромну роботу кока».

_______________________________________________

 

-          “...Тридцять літ він на печі лежав, не міг ходити, нічого не міг робити...”. А три дідусі змінили його життя. І став він здоровим і сильним богатирем. 

_______________________________________________

 

-  Цьому підліткові добровільно підкорялися дорослі.


Конкурс «Заплутаний лист» (правильна відповідь – 1 бал)

 

(команди повинні виправити помилки у тексті)

На небі правив Зевс. Високо-високо, на захмареній вершині Світової Гори Олімп, стояв його трон. Непокірних він карав блискавками й громом, тому його звали ще Блискавицею. Дружиною Зевса була Афіна, покровителька шлюбу та сім’ї.

На морях правив Зевсів брат Аїд. На водних просторах все відбувалося з його волі. Давні греки, живучи біля моря, дуже шанували Аїда.

Глибоко під землею панував Зевсів брат Гермес. У його підземне царство потрапляли тіні померлих. Вхід у підземне царство охороняв страшний немейський лев. Жила на Олімпі й богиня мудрості та переможної справедливої війни – Гера.

Улюбленцем олімпійців був Посейдон – бог торгівлі й покровитель купців. Він був ще й посланцем богів, передавав їхні накази в найвіддаленіші кінці землі.

 

 

(Для довідок: Афіна, Гермес, Посейдон, триголовий пес Кербер, Аїд, Гера)


Конкурс  «Установіть відповідність» (правильна відповідь – 1 бал)

 

(поєднати імена з прізвищами письменників)

 

1. Жуль                                Сент-Екзюпері

___________________________________

2. Джек                                 Чехов

___________________________________

3. Чарльз                               Скотт

___________________________________

4. Антуан                              Верн

___________________________________

5. Фрідріх                              Гоголь

___________________________________

6. Роберт                               Лондон

___________________________________

7. Вальтер                             Конан Дойль

___________________________________

8. Антон                                Стівенсон  

___________________________________        

9. Микола                            Діккенс

___________________________________

10. Артур                              Шиллер

___________________________________

 

Конкурс «Літературні терміни» (правильна відповідь – 1 бал)

 

Три учасники команд по черзі витягують картки із вказаними термінами і дають їм визначення.

_____________________________________________________________

 

1.    Алегорія

_____________________________________

 

2.    Мораль

_____________________________________

 

3.    Антитеза

____________________________________

 

4.    Гіпербола

_____________________________________

 

5.    Комедія

_____________________________________

 

6.    Трагедія

_____________________________________

 

 Література повинна

вірою і правдою служити народу і стояти на захисті його інтересів і вічних цінностей.

                                                  Чарльз Діккенс

                           

Поетами народжуються, а ораторами стають.

                                                                                                   Цицерон

 

Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється ожива,

Як  їх почує!

 Тарас Шевченко

 


 

Немає коментарів:

Дописати коментар